piątek, 15 marca 2019

New Zealand. South Island. Dzień 10. Invercargill - Curio Bay - Kaka Point - Dunedin.

07.02.2019 dzień 10
Start: Invercargill
Stan licznika na początku trasy: 411776km
Stan licznika na koniec dnia: 412066km
Dystans: 290 km

Dystans całkowity: 2131km
Koniec: Dunedin
NZ. Day 10. Invercargill to Dunedin. Galeria Foto.

Herbert James „Burt” Munro (za wiki) był nowozelandzkim konstruktorem, kierowcą i motocyklowy rekordzista prędkości.
Urodził się w Edendale (niektóre mniej wiarygodne źródła podają, że w Invercargill), nieopodal nowozelandzkiego miasta Invercargill, gdzie dorastał na rodzinnej farmie. Przez wiele lat zajmował się modyfikacją motocykla Indian, którym pobił rekord świata prędkości w klasie poniżej 1000 cm³ w 1967 na gładkiej powierzchni wyschniętego dna jeziora Bonneville (US). W momencie ustanowienia rekordu miał 68 lat, a jego motocykl liczył sobie lat 47. Rekord prędkości do dziś nie został pobity.
 
Burt Munro Challenge 2019 - official patch
Burt przygotowywał przez szereg lat swój motocykl Indian Scout z 1920 w warunkach domowych, stopniowo modyfikując silnik z początkowych 600 cm³ do 950 cm³. Wytwarzał przy tym własnoręcznie elementy silnika takie jak tłoki, zawory, modyfikował też głowicę silnika, przenosząc zawory z boku cylindrów i dodając dodatkowe wałki rozrządu. Motocykl Indian nosił nr 627, Munro był jego właścicielem od nowości, w momencie wypuszczenia z fabryki jego konstrukcja pozwalała na osiągnięcie prędkości maksymalnej zaledwie 89 km/h.
Rekordy i ciekawostki z życia Burta
W 1962 roku ustanowił rekord świata – 288 km/h (178,97 mph), jadąc motocyklem z silnikiem rozwierconym do 850 cm³ (51 in³).
W 1967 motocyklem z silnikiem rozwierconym do pojemności 950 cm³ (58 in³) ustanowił rekord w swojej klasie jadąc z prędkością 295,44 km/h (183,58 mph). Żeby się zakwalifikować do startu wykonał przejazd w jednym kierunku z prędkością 305 km/h (190,07 mph) – najszybszy zarejestrowany przejazd motocykla Indian (nieoficjalny rekord prędkości wynosi 331 km/h (205,67 mph)).
W 2006 został powołany do Motorcycle Hall of Fame.
W uznaniu dokonań tego pasjonata prędkości w 2005 roku w Hollywood nakręcono film fabularny pt. Prawdziwa Historia (ang. The World's Fastest Indian) z Anthonym Hopkinsem w roli głównej. Film opowiada historię o determinacji i pasji w drodze do bicia rekordu przez Burta.
Co roku w miejscowości Invercargill i nieodległym Bluff odbywają się kilkudniowe zawody pod nazwą Burt Munro Challange, które ściągają miłosników motoryzacji na dwóch kołach z różnych miejsc świata. Cała impreza to tak naprawdę święto motycyklistów w całej Nowej Zelandii. Na samo południe kraju ściagąją w tych dniach motocykliści z najodleglejszych zakątków kraju by wziąć udział w festiwalu predkości, na który składa się seria wyścigów o różnym charakterze. Odbywają się one w różnych miejscach: na torze żużlowym, na plaży, na ulicach czy na podjeździe pod Bluff Hill Lookout, o którym pisałem w poprzednim poście. Rekordowy czas na tej trasie to 43sekundy (szacunek, nie wiem jak to jest w ogóle możliwe). Nasze toyoty ledwo wczłapały się na górę, harleyowcy mówili nam wczoraj, że najszybszy Harley wspinał się 51 sekund. Motywem przewodnim jest tu prędkość. Patronem Burt i jego nieśmiertelna legenda. O imprezie możecie przeczytać tutaj.
Rekordowy motocykl Burta Munro w sklepie E Hayes & Sons 
 
  
 
Sklep z narzędziami E Hayes & Sons. To tutaj znajduje się wystawa związana z Burtem Munro
Ten dzień spędzamy głównie w Invercargill przyglądając się imprezie i oglądając wystawę poświęconą Burtowi w jednym ze sklepów typu DIY w Invercargill. Dzisiaj to Arek jest na haju...motocyklowym! Wygląda na to, że będzie z niego pożytek w Warszawie 😉
 Zapraszam do obejrzenia galerii zdjeć z tego miejsca.
ściana z przerobionymi elementami silników... jak głosi napis - w ofierze dla boga prędkości
Burt Munro Museum. Galeria Foto.
Z Invercargill pojechaliśmy Dunedin po drodze zaliczając Cliffs at Fortrose, Curio Bay, Florence Hill lookout, Kaka Point. Pamiętajcie, żeby nie ominąć Nugget Point Lighthouse, my niestety ominęliśmy.
Cliffs at Fortrose

 


Living on the edge
Curio Bay

Florence Hill Lookout

Kaka Point
The Point Cafe w Kaka Point

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz